Technologia “Proszek na proszek”

Koncepcja

Dwie Warstwy – jedno wygrzewanie

Dwukrotne wypalanie dużych ciężkich elementów oznacza dużą czasochłonność i energochłonność ze względu na długi czas przebywania elementów w piecu. System „Proszek na Proszek”, który wymaga tylko jednego wypalania podkładu i lakieru nawierzchniowego, obniża zużycie energii oraz znacząco skraca czas produkcji.

Firma FreiLacke opracowała system „Proszek na Proszek”, który w połączeniu z dedykowaną aplikacją Tribo umożliwia niezawodne malowanie nawet bardzo skomplikowanych elementów.

Bardzo duże i ciężkie elementy o złożonej geometrii występują na przykład w sektorze produkcji maszyn budowlanych i rolniczych. Dzięki zaletom technologii „Proszek na Proszek” zastosowanie w tych dziedzinach jest szczególnie interesujące.

 

Porównanie procesów malowania

 

Przykładowe zastosowania technologii „Proszek na Proszek”

– maszyny budowlane

– maszyny rolnicze

– żurawie wieżowe

– konstrukcje stalowe

 

 

 

 

Zalety

Technologia „Proszek na Proszek” ma wiele zalet: Dzięki wyeliminowaniu jednej operacji wypalania i chłodzenia następuje zmniejszenie zużycia energii i czasu produkcji, a więc zwiększa się wydajność produkcji.

Poza tym technologia ta wiąże się z redukcją kosztów inwestycji i utrzymania, ponieważ następuje ograniczenie wykorzystania zarówno systemów transportowych, jak i pieca i strefy chłodzenia, a więc mniejsza jest również niezbędna powierzchnia produkcyjna.

Poza tym technologia „Proszek na Proszek” zapewnia lepszą ochronę antykorozyjną w porównaniu z jednowarstwowym systemem malowania. Technologia ta jest obecnie wykorzystywana głównie do malowania masywnych maszyn budowlanych i rolniczych. W tych przypadkach wzrost wydajności produkcji i oszczędności energii poprzez wyeliminowanie jednego procesu wypalania i chłodzenia jest największy.

  • Wydajność produkcji zwiększona nawet o 50%

– krótszy proces malowania

  • Oszczędność energii

– wyeliminowanie jednej operacji wypalania i studzenia

  • Wysoki stopień ochrony antykorozyjnej

– zwłaszcza na krawędziach, w porównaniu z jednowarstwową poliestrową powłoką proszkową  lub tradycyjnym systemem dwu warstwowym.

  • Duża odporność na czynniki atmosferyczne

– zastosowanie poliestrowego lakieru nawierzchniowego typu Superdurable

  • Niższe koszty inwestycji i utrzymania

– eliminacja jednego pieca

– eliminacja jednej strefy chłodzenia

– oszczędność na technice transportowej

– mniejsza powierzchnia produkcyjna

 

 

W szczególności na krawędziach technologia „Proszek na Proszek” zapewnia lepszą ochronę antykorozyjną w porównaniu z tradycyjnym systemem dwu warstwowym.

 

Stosowanie

Do aplikacji farb w systemie „Proszek na proszek” wykorzystywane są dedykowane aplikatory tribo, które poprzez zmodyfikowaną konstrukcję, względem tradycyjnych pistoletów tribo, pozwalają na naładowanie dużej ilości farby przy jednoczesnym zmniejszeniu energii kinetycznej chmury farby.

Urządzenia dostępne są zarówno w formie kompaktowych pistoletów ręcznych oraz tzw. Lancy Tribo.

Lanca Tribo umożliwia bardzo wydajne i ergonomiczne powlekanie dużych elementów bez konieczności korzystania z drogich platform podnoszących.

Dedykowana aplikacja Tribo umożliwia wydajne powlekanie metodą „Proszek na Proszek” dużych elementów o złożonej geometrii oraz nanoszenie bardzo grubych warstw w celu spełnienia wymagań w zakresie ochrony antykorozyjnej.

Zalety dedykowanych aplikatorów Tribo w porównaniu z tradycyjnym pistoletem Tribo:

  • Znacznie większy potencjał naładowania

Nawet przy mniejszej ilości powietrza > delikatny obłok dobrze naładowanej farby

  • Większa prędkość malowania

dzięki dużej ilości naładowanej farby proszkowej

  • Możliwość teleskopowego rozkładania lancy
  • Kompaktowa konstrukcja oraz możliwość regulacji kąta

głowicy z dyszą

1 Points